1397/02/22

شماره خبر: 140

قرعه کشي جشنواره زمستانه هماهنگ پلاس برگزار شد.

باشگاه مشتريان هماهنگ، شب گذشته (21 ارديبهشت) طي ...

1397/02/04

شماره خبر: 139

دريافت کد رجيستري محصولات سامسونگ با گارانتي هماهنگ از ربات تلگرام هماهنگ

مصرف کنندگان گرامي، جهت دريافت کد فعال سازي ...

1397/01/28

شماره خبر: 138

برند سامسونگ مشمول طرح رجيستري تلفن همراه شد!

قبل از اين مدل‌هاي S9 و +S9 از ...

1396/11/23

شماره خبر: 137

پرچمداران جديد سامسونگ، اسفند ماه معرفي مي شوند.

براساس اعلام سامسونگ، اعضاي جديد سري Galaxy S ...

1396/10/02

شماره خبر: 136

گردهمايي باشگاه مشتريان هماهنگ

امروز شنبه دوم دي ماه نود و شش، ...

1396/09/28

شماره خبر: 135

سامسونگ نسخه 2018 سري Galaxy A را رسما معرفي کرد.

پس از ماه ها انتظار و انتشار شايعات ...

1396/09/19

شماره خبر: 134

ساعت هوشمند سامسونگ Gear Sport محصول انحصاري گارانتي هماهنگ.

ساعت جديد سامسونگ Gear Sport محصول انحصاري گارانتي ...

1396/08/24

شماره خبر: 133

افتتاح برندشاپ موبايل سامسونگ در شمال تهران

سه شنبه 1396/08/23 در شمال تهران برند شاپ ...

1396/08/09

شماره خبر: 132

افتتاحيه برند شاپ موبايل سامسونگ در شمال تهران

امروز در مرکز خريد هروي برند شاپ ديگري ...

1396/08/03

شماره خبر: 131

هماهنگ در تبليغات تلويزيوني و راديويي

به اطلاع مصرف کنندگان و همکاران گرامي مي ...

بيانيه رسمي انجمن واردکنندگان موبايل در رابطه با ليست وزارت ارتباطات.


انجمن واردکنندگان موبايل بيانيه رسمي خود در خصوص وضعيت کنوني بازار موبايل و همچنين فهرستي که وزارت ارتباطات ارائه داده بود را منتشر کرد. در اين بيانيه، انجمن واردکنندگان موبايل راهکار عبور از بحران فعلي را تشکيل کارگروه ويژه با حضور نمايندگان و دولت، بانک مرکزي، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ساير نهادها و نمايندگان بخش خصوصي عنوان کرده است.

به گفته اعضاي انجمن، هدف از تشکيل اين کارگروه، «بررسي کليه ابعاد پيش‌روي اين بازار و حل دغدغه‌هاي مهمي از قبيل چگونگي تامين ارز منطبق بر نياز بازار، تعيين و تکليف بدهي‌هاي اعتباري معوق واردکنندگان به طرف‌هاي خارجي، چگونگي قيمت‌گذاري در حوزه عمده فروشي و خرده فروشي با توجه به سربارهاي مختلف وارداتي و نحوه ارائه خدمات پس از فروش و نحوه رسيدگي و پيگيري شکايات و احقاق حقوق مصرف کنندگان و جلوگيري از بروز بحران اشتغال در شبکه واردات و توزيع و خدمات پس از فروش، تجديد نظر در حوزه صدور مجوزهاي واردات به برندهاي بدون نمايندگي رسمي کالاي اين حوزه در ايران و ارائه راه هاي عملياتي با دو هدف اصلي صيانت و پاسداري از ارز ملي کشور و حفظ حقوق مصرف کنندگان» است.

اين بيانيه همچنين با هدف قرار دادن احتمالي قوي مبني بر حذف سهميه ارزي واردات اين حوزه، عنوان کرده است که اين شرايط امکان برنامه‌ريزي براي آينده را از شرکت‌هاي واردکننده رسمي گرفته است: «عملاً امکان برنامه ريزي براي تامين نياز ماه‌هاي آتي بازار و طي نمودن فرآيند سفارش‌گذاري و خريد و واردات در بازه زماني ? تا ? هفته براي برندهاي داراي نمايندگي رسمي در ايران با ابهام و معضلات جدي روبروست.»

اگرچه اعضاي انجمن واردکنندگان موبايل، در بيانيه آمادگي خود «براي همکاري و همراهي با دولت و ساير قوا براي کمک به فرآيند کارشناسي و نظارت» را اعلام کرده‌اند اما از طرفي ليست منتشر شده توسط وزارت ارتباطات را نيز زير سوال برده و حلقه‌ي مفقوده آن را نيز بروکراسي اداري معرفي مي‌کنند:

«در گزارش اول وزير محترم مبلغ اعلامي ??? ميليون و ??? هزار و ??? يورو، ميزان ثبت سفارش تخصيص گرفته يا همان گواهي ثبت آماري شرکت‌ها استکه ?? روز اعتبار دارد و تنها بخشي از آن‌ها ممکن است توسط واردکنندگان آن هم به شرط فروش ارز در سامانه نيما خريداري شده باشد و از مبالغ خريداري شده نيز واردات‌ قطعي بخشي از آن صورت گرفته باشد و مابقي آن يا در پروسه‌ي واردات است و يا بازرگانان طبق تعهد سه ماهه از زمان خريد مي‌بايست اقدام به واردات نمايند.

لذا حلقه‌ي مفقوده در جدول منتشر شده ميزان مبلغ خريداري شده از ارز تخصيص گرفته شده است و اعلام ميزان تعلق گرفته به هر شرکت (و به هر برند با توجه به سهم بازار آن که تاثير مستقيم در تامين آن برند و قيمت آن دارد) است که پيشنهاد مي‌گردد جهت تکميل فرآيند شفافيت در اسرع وقت منتشر گردد. بر اساس اطلاعات واصله از پاره‌اي از شرکت‌هاي عضو اين انجمن مبلغ اعلامي آن‌ها با ارزي که توسط ايشان خريداري گرديده است تفاوت قابل توجهي دارد.»

بيانيه انجمن واردکنندگان به فرايند پيچيده‌ي تخصيص ارز و بروکراسي آن نيز اشاره داشته و آن را در ? بند توضيح مي‌دهد:

طي کردن تشريفات قانوني ثبت سفارش بانکي و مراجعه به بانک عامل و ارائه‌ي درخواست تخصيص ارز بين الملل بانکي يا تخصيص ارز نيمايي.

ثبت و درخواست تخصيص توسط بانک عامل از بانک مرکزي در سامانه مربوطه.

بررسي و صدور گواهي ثبت آماري توسط بانک مرکزي که درواقع به نوعي مجوز بانک مرکزي است براي خريد ارز بين الملل بانکي يا ارز نيمايي.

تامين وثائق لازم توسط بازرگان و ارائه به بانک و انجام عمليات خريد ارز پس از تامين معادل ريالي در حساب.

انجام عمليات خريد ارز بين الملل يا نيمايي توسط بانک و يا انجام عمليات خريد ارز نيمايي در سامانه جامع توسط بارزگان از صرافي‌هاي مجاز کشور در سامانه نيما.

اين بيانيه نياز سالانه کشورمان به کالاي مورد بحث را ? ميليارد دلار براي واردات ?? ميليون تلفن همراه تخمين مي‌زند: «به طور متوسط، نياز به تامين ارز ماهانه بالغ بر ??? ميليون دلار جهت حفظ تعادل عرضه و تقاضاي بازار است که در سه ماه گذشته، نياز حدود ??? ميليون دلاري حتي در سطح گواهي ثبت آماري (مجوز خريد ارز بانکي و نيما) هم تامين نگرديده است. قيمت‌هاي فروش گوشي‌هاي اصطلاحاً واردات مسافري با ارز غيررسمي نيز به تلاطم قيمت‌ها در بازار دامن زده است.»

اعضاي انجمن همچنين از شرايط پيش آمده شکايت مي‌کنند و مي‌گويند که وضعيت کنوني، باعث زير سوال رفتن کل صنف واردکنندگان موبايل شده است: «شاهد زير سوال رفتن کل صنف واردکنندگان که در حال حاضر به عنوان همراه هميشگي در طرح رجيستري، متعهد به تامين نياز بازار تلفن همراه و تبلت بوده‌اند هستيم، و اعتبار داخلي و حتي خارجي شرکت‌هايي که در مسير درست فعاليت نموده اند نيز در کنار اين هجمه‌ها به خطر افتاده است.»

متن کامل بيانيه را مي توانيد در تصاوير بالا مشاهده کنيد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط شرکت هماهنگ در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد